Društvo upokojencev Litija, prostor za podporo starejšim pri vključevanju v socialno aktivno in zdravo življenje
V Društvu upokojencev Litija izvajajo raznoliko paleto dejavnosti, ki bogatijo vsakdan starostnikov. Kot pravijo je njihova prednostna naloga premostitev osamljenosti in izvajanje aktivnosti, ki si jih želijo njihovi člani za bolj kvalitetno in pestro preživljanje prostega časa. V ta namen so pri zaznanih potrebah svojih članov na našem pozivu za razvoj in nadgradnjo storitev nevladnih organizacij zasavske regije vzpostavili informacijsko točko. Tu so poleg informiranja, izvajali tudi usposabljanja starejših, srečanja za uporabo pametnih telefonov in meditacije za sproščanje.
Z novo storitvijo tako naslavljajo problem zagotavljanja pogojev za aktivno in zdravo življenje. Negativne posledice pomanjkanja ključnih informacij in digitalnega znanja se namreč kažejo kot ohromelost v družbenem življenju in povečan stres za starostnike. Starejšim so tako omogočiti dostop do ključnih informacij, pravic upokojencev, okrepili njihovo digitalno pismenost in jim omogočiti sproščanje za krepitev zdravja.
Spoznajte Društvo upokojencev Litija
Med člani so zaznali težave s katerimi se soočajo starostniki, ki so jih želeli nasloviti in jim zato ponudili lažji dostop do ključnih informacij in pravic, ki jih imajo kot upokojenci. Tako so tedensko bili na voljo svojim članom osebno, preko telefona ali maila in jim nudili informacije, pomoč pri izpolnjevanju vlog, naročanju k zdravniku, iskanju mojstrov za manjša opravila ipd. Na spletni strani so predstavili odgovore na najpogostejša vprašanja. Pri krepitvi zdravja so se osredotočili na meditacijo za starejše, ki so jo izvajali enkrat mesečno. Na obeh področjih pa so jih podprli še z usposabljanji na temo varne vožnje, pravicami in ugodnostmi za starejše ter izboljšanja telesnih in umskih spretnosti.
Obiščite njihovo spletno stran: https://www.dulitija.si/
Spremljajte jih na FB strani Društvo upokojencev Litija
Razvili so tudi uspešen program, ki starejšim omogoča, da krepijo svoje znanje in samostojnost ter samozavest z vse bolj suvereno uporabo pametnega telefona. Kot pravijo, če poznaš marsikatero uporabno funkcijo in aplikacijo ti te lahko olajšajo vsakdan. Iz frustracije ob uporabi pametnega mobilnega telefona tako starejšim pomagajo pri zagatah pri njegovi samostojnejši uporabi.
Udeleženci zdaj samostojno pošiljajo e – pošto, fotografije preko sporočil ter uporabljajo različne aplikacijo. Predvsem pa nimajo več strahu pred uporabo pametnih telefonov. Okrepili so svojo komunicirajo s svojci preko družabnih omrežij, aplikacij – Viber, SMS-ov ipd. in tako zmanjšali občutek osamljenosti. Znajo poiskati različne informacije v spletnih brskalnikih (razne tel. št., e-maile, naslove, odpiralne čase trgovin, ordinacije čase ipd.). Seznanjeni so z nevarnostmi na spletu ter prepoznavanja lažnih strani in obvestil. Počutijo se bolj samozavestne in suverene pri uporabi pametnih telefonov, bolj so samostojni in manj so odvisni od pomoči sorodnikov.
Pridruži se srečanjem za uporabo pametnega telefona
Vse storitve so po zaključku projekta njihovim članom še vedno na voljo.
Omenjene aktivnosti so se izvajale v okviru poziva Regionalnega centra NVO za razvoj in nadgradnjo storitev nevladnih organizacij zasavske regije v obdobju od 1. 11. 2022 do 30. 6. 2023 in jih članom nudijo tudi po zaključku projekta.
- V tem času so tako izvedli 3 predavanja o pravicah starejših, varni vožnji in krepitvi zdravja, ki se jih je udeležilo 55 starostnikov.
- Izvedli so 33 tečajev o uporabi pametnih telefonov z 250 udeleženci. 42 različnih uporabnikov tako bolj samostojno in suvereno uporablja pametni telefon.
- Dodatno je bil uveden tudi računalniški tečaj, na katerem je bilo prisotnih skupno 64 tečajnikov.
- Izvedenih je bilo 15 meditacij z glasbili, ki je pomagala h globokemu sproščanju in odpravljanju stresa ter dvigu kvalitete življenja starejših.
- 3x na teden po tri ure se je v času uradnih ur nudilo svetovanje in pomoč članom od naročanj k zdravniku, do pomoči pri manjših opravilih in iskanja izvajalcev. Svetovanja so potekala osebno na sedežu društva, preko telefona ali e-pošte.
- Na spletni strani je vzpostavljen zavihek Informacijska točka z najpogostejšimi vprašanji in odgovori.
Pri njihovem delu jih bomo na Regionalnem centru NVO še naprej podpirali. V prihodnje pa jim želimo še veliko energije in zagona za realizacijo vseh idej, ki jih imajo.
Ima tudi vaša nevladna organizacija idejo, ki bi jo rada realizirala? Če prihajate iz zasavske regije vas vabimo, da se obrnete na Regionalni center NVO, da skupaj razmislimo o možnostih uresničitve. Pokličite nas na 059 927 619 ali pišite na info@consulta.si. Podpora je za nevladne organizacije iz zasavske regije brezplačna. Aktivnosti so sofinancirane iz Sklada za NVO v okviru Ministrstva za javno upravo.