Akcija »NVO gre v šolo« povezala več kot 120 nevladnih organizacij in več kot 5.500 učencev na 11 osnovnih šolah osrednjeslovenske in zasavske regije
Akcija »NVO gre v šolo« je v letošnjem šolskem letu potekala že drugo leto zapored v tednu otroka med 2. in 7. oktobrom 2017. Akciji so se priključile 4 osnovne šole več kot v primerjavi s prvim letom izvedbe, kar je potrditev, da se namen akcije pozitivno širi med vedno več slovenskih osnovnih šol.
Z akcijo »NVO gre v šolo« povezujemo lokalne nevladne organizacije z osnovnimi šolami. Njen osnovni namen je predstaviti učencem dejavnosti, ki jih izvajajo okoliška društva in zavodi in jih na interaktiven način seznaniti s prostočasovnimi aktivnostim v lokalnem okolju. Letošnjo akcijo sta v partnerstvu izvedli dve regionalni stičišči nevladnih organizacij. Stičišče NVO osrednje Slovenije in ZLHT regionalni center NVO sta tokrat uspešno povezala 11 osnovnih šol in več kot 120 nevladnih organizacij, v akcijo pa je bilo vključenih več kot 5.500 učencev.
V osrednjeslovenski regiji je akcija potekala na 6 osnovnih šolah
Teden otroka smo začeli na OŠ Hinka Smrekarja v Ljubljani, kjer so se učencem predstavili: Karate klub Forum Ljubljana, Plesni klub Feniks Ljubljana, PKD Flamenko, PGD Zgornja Šiška, Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Ljubljana, Zavod za izobraževanje, umetnost, glasbo in kulturne dejavnosti Orbita, Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana, Cheerleading zveza Slovenije, Kegljaška zveza Slovenije, Hk Slavija Junior, Atletsko društvo Kronos, Združenje proti spolnemu zlorabljanju in Društvo Topla dlan, 4-ka.
Nadaljevali smo v občini Domžale, kjer je akcija potekala na dveh osnovnih šolah, na OŠ Domžale in na OŠ Preserje pri Radomljah. Večina domžalskih nevladnih organizacij je sodelovala na obeh osnovnih šolah, kar potrjuje, da podpirajo akcijo in želijo svoje dejavnosti predstaviti čim širšemu krogu učencev. Sodelovali so: PGD Domžale-Mesto, ŠAD Mavrica, NK Domžale, ZAVOD 1-2-3, Center socialnih in rekreativnih aktivnosti, Društvo ODNOS, Območno združenje Rdečega Križa Domžale, Plesni klub MIKI, Plesni klub Impulz Domžale, Plavalno društvo Domžale in Športno društvo Sonček, Društvo ameriškega nogometa Tigers Domžale, Karate klub Domžale, Zavod za učenje, raziskovanje in ustvarjanje Azum, Žensko košarkarsko društvo Ledita, Športno društvo Sovice, Študijsko-raziskovalni center za družino, enota Domžale, Alternativna Podpora Medicini (Leteča želva), Društvo gluhoslepih Slovenije DLAN, Društvo za raziskovanje jam Simon Robič Domžale, Združenje proti spolnemu zlorabljanju, Društvo Topla dlan, 4-ka, Društvo za poškodbe glave VITA, Zavod za izobraževanje, umetnost, glasbo ORBITA, Slovensko filozofsko društvo, DMA Modra ptica, Radioklub Domžale, Karate klub Radomlje, Ženski košarkarski klub Domžale in Čebelarska zveza Slovenije.
Na OŠ Domžale so prepričani, da bo akcija imela pozitivne učinke na učence in jih spodbudila k bolj aktivnemu preživljanju prostega časa. "V akciji sodelujemo že drugo leto zapored in opažamo, da se širijo vsebine sodelujočih nevladnih organizacij, od športnih društev do organizacij, ki ponujajo psihološke in filozofske vsebine. To je izjemno dober način, da otroci spoznajo možnosti za preživljanje prostega časa in za razvijanje svojih interesov", je povedala ga. Mira Marinšek, šolska psihologinja.
Akcija se je izvedla tudi na Podružnični osnovni šoli Janče, kjer so sodelovali: Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana, Lovska družina LAZE, TD Besnica – Janče, Glasbeno društvo Bučar in Košarkaški klub Janče.
Na OŠ Marije Vere v Kamniku so sodelovali: Društvo staršev otrok s posebnimi potrebami, PGD Kamnik, Društvo borilnih veščin Komenda, Košarkarski klub Kamnik, Klub gorskih tekačev Papež, Plesni klub Impulz Domžale, Društvo Tun'ški glas, Planinsko društvo Kamnik, Kulturno umetniško društvo Hiša keramike, zakaj pa ne majolka, ZAVOD 1-2-3, Center socialnih in rekreativnih aktivnosti in Šola zdravja enota Duplica.
Na OŠ Brinje Grosuplje so se akciji pridružili: Rdeč križ Slovenije - Območno združenje Grosuplje, Turistično društvo Tabor - Št.Jurij, Društvo Podeželskih žena Sončnica Grosuplje, Karate Klub Grosuplje, Zavod Glasbena Šola Lipičnik, Plesni klub Spot, Atletski klub Špela, Glasbeno društvo Bučar, Turistično društvo Šmarje – Sap, Rokometni klub Grosuplje, Plesni Studio Tina, Astronomsko društvo Vega – Ljubljana, Društvo za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka, Cheerleading zveza Slovenije, Ribiška družina Grosuplje, Lovska družina Grosuplje in Konjeniški klub Giovanni.
V zasavski regiji vključenih 5 osnovnih šol
Na OŠ Narodnega heroja Rajka v Hrastniku so sodelovali: Zveza lovskih družin Zasavje, Lovska družina Zagorje, Moto Klub Schlossberg, Društvo invalidov Hrasnik, Rdeči križ Hrasnik, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo – Zasavje, Društvo tabornikov rod temnega hrasta Hrastnik, Društvo zasavskih klekljaric Srčevke, Strelsko društvo Rudnik Hrastnik, Košarkarski klub Hrastnik, PGD Hrastnik, Srbsko kulturno društvo SAVA Hrastnik, Zavod odprta dlan, Klub brigadirjev Hrastnik, Rudarska godba Hrastnik, Ženski nogometni klub Trbovlje, Kinološko društvo Zagorje ob Savi, Društvo Rast, Športno kulturno društvo Feniks, Rokometni klub Dol.
"Pozitiven odziv učencev, učiteljev in sodelujočih nevladnih organizacij je gotovo vreden vloženega časa in truda za organizacijsko pripravo izvedbe akcije. Pomembno se nam zdi, da učenci izvejo kaj se dogaja v njihovem okolju, saj so se tekom te akcije prvič seznanili z marsikatero od sodelujočih organizacij. Te so pripravile programe, kjer so bili otroci aktivni in so lahko sodelovali," je povedala ravnateljica OŠ Narodnega heroja Rajka Hrastnik, ga. Marina Kmet.
Na OŠ Tončke Čeč v Trbovljah so se učencem predstavili: Zveza lovskih družin Zasavje, Lovska družina Zagorje, Planinsko društvo Trbovlje, Društvo diabetikov Trbovlje, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo – Zasavje, Društvo zasavskih klekljaric Srčevke, Plesni klub samba pa ti Trbovlje, Zavod Odprta dlan, Karate klub Trbovlje
Na OŠ Toneta Okrogarja v Zagorju: Mednarodno združenje rejcev bosanskih planinskih konj, Ergela PLANIDO, RKS-OZ Zagorje ob Savi, Zveza lovskih družin Zasavje, Lovska družina Zagorje, Smučarski klub Zagorje - Alpska sekcija, Kulturno društvo Podkum, DPM Zagorje ob Savi, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo – Zasavje, Društvo zasavskih klekljaric Srčevke, Zavod odprta dlan, PGD Zagorje, Kinološko društvo Zagorje ob Savi, Klub borilnih veščin Pon do kwan Zagoje ob Savi, Zasavski klub cerebrovaskularnih bolnikov in invalidov Izlake.
Na OŠ Gradec v Litiji: Smučarski klub Zagorje - Alpska sekcija, Medobčinsko društvo invalidov občin Litija in Šmartno pri Litiji - socialno podjetje, Društvo Univerza za tretje življenjsko obdobje Litija in Šmartno, Društvo botanični vrt Raznolikost, Družinsko gledališče Kolenc, Društvo upokojencev Litija, Društvo Šola zdravja enota v Litiji, Žensko rokometno društvo Litija, PD Litija, Karate klub Kensei, Plesno športno društvo NLP, Prostovoljno gasilsko društvo Litija, RKS Območno združenje Litija, Glasbeno društvo Bučar, Tekwando klub Litija Šmartno, Društvo podeželske mladine Litija – Šmartno.
Na Podružnični osnovni šoli Vače so sodelovali: Zavod 16 Podkvic, PGD Vače, Društvo za razvoj podeželja LAZ, Turistično društvo Moravče, Kulturno umetniško društvo Muze premoderne umetnosti.
Tudi za sodelujoče nevladne organizacije je bilo sodelovanje v akciji »NVO gre v šolo« pozitivna izkušnja. "V akciji sodelujemo prvo leto in smo se ji z veseljem takoj pridružili," so povedali iz Zveze Lovskih družin Zasavje. Navdušenje in zanimanje otrok je pozitivno presenetilo predstavnike sodelujočih nevladnih organizacij, kar jih je spodbudilo za sodelovanje v akciji tudi v prihajajočih letih.
Učenci vseh vključenih osnovnih šol so se tekom pouka seznanili z vsaj petimi različnimi nevladnimi organizacijami. Vsako šolsko uro so preživeli pri eni od sodelujočih nevladnih organizacij, ki so jim na zanimiv in interaktiven način predstavile svoje dejavnosti. Tako so ta dan učenci preživeli aktivno, z izvjanjem različnih aktivnosti preko katerih so izvedeli kaj vse se dogaja in kako lahko preživljajo svoj prosti čas v lokalnem okolju. Z gotovostjo lahko zatrdimo, da je bila letošnja akcija "NVO gre v šolo" več kot uspešna, kar nam daje zagon in motivacijo, da jo v naslednjem šolskem letu še razširimo.