V Zagorju ob Savi smo identificirali lokalne potrebe
V torek, 22.3.2016 je potekal posvet nevladnih organizacij (društev, zavodov in ustanov) iz občine Zagorje ob Savi, ki ga je organiziral ZLHT-Regionalni center NVO. Posvet je bil namenjen predstavitvi ZLHT-Regionalnega centra, spoznavanju nevladnih organizacij in predvsem identifikaciji lokalnih potreb in morebitnih rešitev
Posveta se je udeležilo 7 predstavnikov nevladnih organizacij, fizična oseba kot prostovoljec v NVO, predstavnik javnega zavoda, predstavnik mladinskega sveta in predstavnik medijev.
Na posvetu smo udeležencem podrobneje predstavili ZLHT-Regionalni center NVO kot novo podporno okolje nevladnih organizacij in predstavili brezplačne storitve.
V okviru razprave o delu nevladnih organizacij v občini Zagorje o Savi so udeleženci izpostavili dobro delo prostovoljcev v organizacijah, delovanje medgeneracijskega središča in dosedanje sodelovanje z drugimi društvi, organizacijami. Menijo tudi, da bi to lahko bilo še boljše. Organizacije imajo težave s podmladkom in ponekod tudi kadrovskim mankom. Skoraj vsi so izpostavili dobre kontakte oziroma sodelovanje z občino Zagorje ob Savi. Kot težava je bila večkrat izpostavljena promocija oziroma potreba po večji prepoznavnosti dela organizacije (še posebej prepoznava drugih področij delovanja organizacije, ne le vedno ene), črpanje finančnih sredstev (strah pred razpisi?). Nekatere organizacije so izpostavile tudi potrebo po več sredstvih na občinskih razpisih in težavo »mladih« organizacij pri prijavah na občinske razpise. Prav tako nekatere organizacije za svoje delo potrebujejo (dodatne) prostore, kar predstavlja večje finančno breme.
Na posvetu so udeleženci identificirali lokalne potrebe, kot jih vidijo skozi pogled nevladnih organizacij. Identificirane lokalne potrebe so pomembne za razvoj lokalne skupnosti. NVO imajo v okolju pomembno vlogo pri zadovoljevanju vseh vrst potreb. V okviru naslednjih srečanj bomo skupaj bolj aktivno pristopili k reševanju identificiranih potreb.
Skupaj je bilo identificiranih 10 lokalnih potreb:
• družinski center, kjer bi imeli skupne prostore različni izvajalci programov. Nudili bi programe za krepitev skupnosti, družinske posvete, aktivnosti za mlade družine. Poleg tega bi nudili prostočasne dejavnosti ter strokovno pomoč za vse generacije in njihovo povezanost.
• prostovoljci – vedno jih je premalo. Poleg tega je bilo izpostavljeno tudi medgeneracijsko sobivanje, ki ga je danes vse manj. Tudi potreba po organiziranih skupnosti prostovoljcev v drugih lokalnih skupnosti
• (spodbujanje) medgeneracijsko sobivanje
• skrb za starejše
• participacija mladih
• povezanost in povezljivost vasi z mestom. Predvsem v smislu druženja, aktivnosti. Okoliški prebivalci težko povežejo z aktivnostmi v mestu. V centru mesta so ljudje bolj zaprti vase. Pomemben je tudi transport med kraji.
• participatorna demokracija (ljudje so preveč uokvirjeni – preveč se držijo ustaljenih navad ter pri tem pozabljajo da odločajo sami);
• pomanjkanje sodelovanja, obveščanja in povezovanja med organizacijami, tudi prenos znanja.
• prostorska stiska/prostori za druženje
• knjižnica stvari - skupen prostor, katerega bi lahko koristile različne nevladne organizacije za skladišče. Imeli bi tudi možnosti si sposojati stvari drugih organizacij (ozvočenje, stole, različno opremo).
Udeleženci so identificirane lokalne potrebe uredili glede na matrico napora. Izkazalo se je, da so povezovanje/sodelovanje/informiranje, prostori za druženje, skrb za starejše, družinski center lahko dosegljive rešitve z veliko vpliva na razvoj lokalnih skupnosti.
Udeleženci so pokazali veliko mero optimizma in pripravljenost za delo naprej. Eden od udeležencev je prevzel vlogo informiranja ter povezovanja nevladnih organizacij naprej ter se zavezal narediti seznam elektronskih naslovov za obveščanje med seboj. Vabljeni tudi vsi ostali zainteresirani, da sporočite svoje elektronske naslove.
V okviru živahne razprave o razvoju dela NVO, razvoju lokalne skupnosti in identificiranih lokalnih potreb se je izpostavila tudi možnost povezovanja društev za zaposlitev preko javnih del . Ideja je bila zanimiva za več udeležencev. Morebitno odločitev bodo uskladili med seboj.
Na koncu smo se tudi dogovorili, da ZLHT-Regionalni center NVO tudi v prihodnje organizira takšne posvete (udeleženci so pozdravili takšen način povezovanja organizacij v občini), preko katerih bomo pristopili k reševanju identificiranih potreb in naredili korak naprej k razvoju lokalne skupnosti, tudi s strani nevladnih organizacij in preko sodelovanja, povezovanja.