Pogodba o poslovodenju
Pogodba o poslovodenju je pogodba, ki jo je možno skleniti v primerih enakopravnega odnosa, prirejenosti, ko je več svobode pri odločanju medsebojnih pravic in obveznosti. Je ena izmed možnosti podlage za delo direktorja v zavodu.
Pogodba o poslovodenju je pogodba civilnega prava, s katero se opredelijo pravice in obveznosti, ki izvirajo iz poslovodne funkcije. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da poslovodna oseba pridobi pravico in obveznosti vodenja poslov organizacije in zastopanje že z samim imenovanjem. Poslovodna oseba je pogodbena stranka, ki izvaja storitev –poslovodenje v zameno za nadomestilo in za določeno obdobje. Tako se poslovodja zaveže, da bo opravljal določeno delo, organizacija pa mu bo v zameno izplačevala nadomestilo. Plačilo za poslovodenje ni enako smislu plače v delovnem razmerju in ta, ki opravlja poslovodstvo ni v delovnem razmerju v organizaciji.
Pogodbe o poslovodenju kot take slovenski pravni red ne pozna, a gre po naravi pogodbe praviloma za podjemno pogodbo oziroma za mandatno pogodbo, ki pa sta urejeni v Obligacijskem zakoniku (Uradni list RS, št. 97/07 – uradno prečiščeno besedilo) . Je pa takšna pogodba priznana tako v teoriji kot praksi. Prav tako je pomembno, da določila pogodbe ne nasprotujejo prisilnim predpisom, ustavnim načelom in morali
Ker gre za civilno pogodbo, ostaja zavezanec za plačila potrebnih prispevkov poslovodja. Se pa lahko v okviru pogodbe o poslovodenju dogovori, da mu te prispevke –v njegovem imenu- plačuje organizacija.
Vsebina pogodbe:
- določitev pogodbenih strank
- podlaga ( imenovanje )
- opredelitev, da se sklepa pogodbo o poslovodenju kot civilno pogodbo
- predmet, namen pogodbe
- trajanje ( npr: za čas trajanja mandata )
- kraj dela
- obveznosti in pooblastila
- plačilo
- druge določbe
Iz Pojasnilo DURS, št. 4210-5839/2011, 15. 4. 2011 pa izpostavljamo:
Dohodki, ki jih fizična oseba – poslovodja doseže na podlagi pogodbe o poslovodenju, se obdavčijo kot dohodki iz delovnega razmerja. Enako velja za dohodke prokurista, dosežene za vodenje družbe, na podlagi pogodbe o poslovodenju. Pri tem se povračila stroškov ne vštevajo v davčno osnovo tega dohodka, in sicer pod pogoji in do višine, ki jo določi vlada.