Sodelovanje pomembno vpliva na razvoj lokalne kulturne politike
Strokovno srečanje nevladnih organizacij (društev, zavodov in ustanov) osrednjeslovenske regije, ki delujejo na področju kulture in umetnosti, je minilo v izmenjavi izkušenj, izzivov in predvsem pridobivanju novih informacij.
Srečanje je potekalo 24.5.2017 v Cankarjevi knjižnici Vrhnika, kjer so nas prijazno gostili.
Tjaša Pureber iz Asociacije je predstavila delovanje društva, ki temelji na združevanju kulturnih organizacij na ravni države in vplivanju na odločevalce z namenom prepoznavanja pomena kulture na lokalni in državni ravni ter vključevanja interesov nevladnih organizacij s področja kulture v pravne akte. Tako se jim tudi omogoča pogoje in sredstva za redno delovanje. Pogovarjali smo se o trendih na področju sofinanciranja kulturnih dejavnosti na lokalni in državni ravni, pri čemer je zelo pomembno, da lahko sredstva iz razpisov na državni ravni pridobijo tudi lokalna društva in ostale nevladne organizacije.
Udeleženci so si izmenjali izkušnje s pridobivanjem sredstev za izvajanje lokalnih kulturnih dejavnosti in širjenjem njihovih programov in projektov na lokalni ravni. Pogovor se je usmeril tudi na kakovost razpisov in njihovi prilagojenosti lokalnim prijaviteljem ter kako vplivati na odločevalce, da bodo pogoji in sredstva v razpisih ustrezali dejanskim lokalnim potrebam. Zelo pomembno je, da ima vsaka občina sprejet strateški dolgoročni dokument na področju kulture npr. t.i. Lokalni program kulture, ki omogoča tudi določeno predvidljivost in oporno točko za kulturne organizacije pri načrtovanju svojih dejavnosti. Le te lahko iz tako sprejetega dokumenta črpajo usmeritve za pripravo in izvajanje programov ter pripravo kvalitetnih prijav na lokalne javne razpise.
Priprava zakona o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe v kulturi
Osrednja točka srečanja je bila predstavitev novega Zakona o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe v kulturi, ki je še v postopku sprejemanja in naj bi bil po pričakovanjih sprejet do jeseni 2017. Z Zakonom bo država zasledovala 6 ciljev. Razpisi, ki bodo pomembni za doseganje le teh bodo objavljeni (glede na trenutne razmere) predvidoma v začetku leta 2018. Ključnega pomena za lokalne nevladne organizacije s področja kulture je, da spremljajo postopek sprejemanja Zakona in skušajo vplivati na pripravo zakona. Trenutno je prav Asociacija tista, ki v imenu nevladnih organizacij to tudi (uspešno) počne. En bolj pričakovanih razpisov bo razpis za pridobitev sredstev za obnovo stavb, ki spadajo pod kulturno dediščino, so ogrožene in imajo razvojni potencial. Ker bodo po zadnjem osnutku na razpis lahko lastniki prijavili le objekte, ki bodo imele tak status je pomembno, da se ozremo okoli sebe in preverimo potencial objektov, ki bi lahko s pomočjo omenjenega razpisa zaživeli. Prav tako pa je čas za razmislek, katere vsebine bi se lahko v obnovljenih objektih izvajale. In tu so prav nevladne organizacije lahko tiste, ki naj lastnikom predlagajo kvalitetno vsebino.
Celotno srečanje je potekalo v duhu združevanja in deljenja izkušenj. Na področju kulture je še posebej velikega pomena, da se društva in ostale nevladne organizacije na državni in lokalni uskladijo, med seboj komunicirajo, določijo bistvene interese, ki so jim vsem skupni in jih kot take v enotnem glasu sporočijo odločevalcem. Tak način dela namreč vodi do konkretnejših in koristnejših rezultatov, s čimer smo se strinjali vsi udeleženci posveta. Individualne možnosti so bistveno manjše, kot če se organizacije združijo in skupaj podprejo skupne interese pred odločevalci.